Lajme

Rundi i dytë i zgjedhjeve për kryetar të Komunave më 14 nëntor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton të gjithë qytetarët që janë regjistruar si votues jashtë Kosovës për rundin e parë, se ka filluar periudha e votimit përmes postës për rundin e dytë të zgjedhjeve dhe përfundon më 12 nëntor. Rundi i dytë i zgjedhjeve mbahet në komunat: Gjakovë, Drenas, Gjilan, Dragash, …

Read More »

Nga nesër nis llogaritja dimërore e kohës

Nesër (e diel), në orën 03:00, fillon llogaritja dimërore e kohës. Akrepat e orës do të shkojnë një orë prapa, nga ora 03:00 në orën 02:00. Llogaritja dimërore e kohës fillon fundjavën e fundit të tetorit dhe zgjat deri në fundjavën e fundit në mars të vitit të ardhshëm kur …

Read More »

Grenell: Marrëveshja e Washingtonit ishte historike, Ballkani s’e ka vëmendjen e Bidenit

richard Grenell, ish-i dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, ka kritikuar administratën e re amerikane se ka lënë prapa “arritjet e ish-presidentit Donald Trump” për Ballkanin. Sipas tij, më askush nga SHBA-ja s’po u kushton vëmendje shteteve të Ballkanit. Në një intervistë për “Kash’s Corner”, …

Read More »

Krasniqi: Me rikthimin e PDK-së në Vushtrri do të rikthehet edhe perspektiva

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka qëndruar sot në Vushtrri për të uruar asamblistët e partisë që udhëheqë për sipas tij, suksesin e arritur në këto zgjedhje. Ai tregoi se bashkë me kandidatin për të parin e kësaj komune, Ferit Idrizin, diskutuan për angazhimin e mëtejmë për …

Read More »

E diela, me diell

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të dielën në Kosovë parashihet të mbajë mot kryesisht me diell, ndërkaq nëpër ultësira parashihet të ketë mjegull, kryesisht në orët e para të ditës. “Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 0 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 15-16 gradë Celsius”, …

Read More »

Mehaj: Investitorët amerikanë vlerësuan ofertën time për të investuar në Kosovë

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se investitorë amerikan të industrisë ushtarake kanë shprehur vlerësimin e lartë për ofertën e tij për të investuar në Kosovë. Mehaj tha se këtë qëndrim, përveç fjalimit në sesionin për Sigurinë e Evropës në Samitin e ISOA’21, e ka shprehur edhe në takimin …

Read More »

Disa përfitime të mahnitshme që vijnë nga ngrënia e hurmave gjatë dimrit

Dimri po afron me shpejtësi dhe ndërsa ka hijeshinë e tij dhe vjen me avantazhet e veta, të ngrënit sipas stinës do të mbajë nivelet e energjisë të larta dhe sëmundjet larg. Hurmat janë super ushqimi që duhet të përfshini në dietën tuaj dimërore pasi ato vijnë me një mori …

Read More »

Vehbi Kajtazi zbulon dokumentin strategjik të Albin Kurtit: Ja çfarë më shqetësoi më shumë

Gazetari kosovar, Vehbi Kajtazi, në një intervistë për emisionin “Prizma” të T7 ka thënë se i ka rënë ta lexojë një dokument të shkruar në vitin 2016 nga lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, rreth strategjisë të cilën Lëvizja Vetëvendosje duhet ta ndjek për të arritur në pushtet. Kajtazi thotë …

Read More »

Inspektorët e shtetit zbarkojnë në Gjilan dhe mbyllin lokale, reagon ashpër Lutfi Haziri

Kreu i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka reaguar pasi inspektorët nga Agjencia e Veterinës dhe Ushqimit kanë mbyllur disa lokale në Gjilan. Haziri e ka quajtur inspektoratin e AUV-it si “njësi ndëshkuese të Qeverisë”, derisa aksionin e tyre e sheh si “represion për mbyllje të dhunshme të lokaleve”, shkruan …

Read More »

Paralajmërohet valë e re e COVID-19 në Kosovë

Infektologu Ilir Tolaj dhe ish-ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, thonë se situata me Covid 19 në Kosovë mund të përkeqësohet. Gazetare: Erza Elezaj Edhe pse beteja me pandeminë Covid-19 po vazhdon në gjithë globin, gjatë javëve të fundit nuk është raportuar numër i madh i rasteve pozitive me virus në …

Read More »

Recent Comments

No comments to show.